Charles Explorer logo
🇨🇿

Ekonomická analýza nákladů na hospitalizaci pacientů s infekční komplikací totální náhrady 1. část: totální náhrada kolenního kloubu

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

ÚČEL STUDIE Cílem studie je vyčíslit náklady na hospitalizaci pacientů s totální periprostetickou infekcí kolenního kloubu po celou dobu léčby. MATERIÁL A METODY Do této skupiny byli zařazeni pacienti, kteří byli od 1. ledna 2011 léčeni na našem oddělení pro infekci jako komplikace totální náhrady kolenního kloubu, kteří byli léčeni (včetně komplikací) výhradně v odděleních Nemocnice České Budějovice, a.s. a léčbu lze považovat za ukončenou v roce 2018.

Pacienti byli do studie zařazeni bez ohledu na typ infekce a způsob léčby. Skupinu tvořilo 24 pacientů (11 mužů a 13 žen).

Byly zaznamenány 2 případy časné pooperační infekce, 6 případů pozdní pooperační infekce a 16 případů hematogenní infekce. Skupina zahrnuje 17 pacientů léčených dvoufázovou reimplantací, 6 pacientů léčených revizní operací s retencí implantátu a 1 pacienta léčeného jednostupňovou náhradou.

U vybraných pacientů byly zjištěny všechny hlášené body za všechny pobyty v nemocnici a náklady na odděleně účtovaný materiál a konečná částka byla srovnána s úhradou, kterou nemocnice získala v systému DRG platném pro příslušný rok léčby. Celkové náklady byly analyzovány a navíc byla provedena analýza podle typu infekce a způsobu léčby.

VÝSLEDKY Průměrné náklady na zvládání infekce jako komplikace TKA v našem oddělení činily 405 864 Kč (66 768 Kč 181 17 Kč). Průměrné náklady na dvoustupňovou revizi činily 497 487 Kč, náklady na revizní operaci s původní retenční retencí činily 175 312 Kč.

Náhrada za sledované případy v systému DRG činila 276 230 Kč (40 943 Kč 848 401). Z výše uvedeného vyplývá, že průměrná ztráta na léčeného pacienta činí 129 635 Kč (+ 26 066 Kč-332 774 Kč).

DISKUSIE Naše studie je v souladu s nedávnou literaturou, když potvrzujeme, že péče spojená s infekcemi jako komplikací TKA je velmi nákladná (zejména v případě dvoustupňové reimplantace) a že tato péče není plně hrazena zdravotním pojištěním. společnost. Úhrada zdravotních pojišťoven se nevztahuje v průměru na 1/3 nákladů na péči o infekčního pacienta. Teoreticky mohou být důvody snížené úhrady sankcí, které však nelze přijmout v případě pozdních hematogenních infekcí, které v naší skupině představovaly více než 50%.

Závěry Naše studie prezentovala skutečné náklady spojené s péčí o infekci TKA. Je rozumné, že nejdražší je dvoufázová reimplantace, která je nicméně stále považována za zlatý standardní postup při chronické infekci TKA.

Vysoké náklady na léčbu spolu s požadavkem odborné péče by odůvodňovaly zavedení péče poskytované specializovanými centry. V tomto případě by centralizace mohla vést k efektivnějšímu využívání finančních prostředků a zlepšení kvality poskytované péče.