Cíle. Projektivní metody mají potenciál registrovat širší pole osobnostní problematiky a umožňují komplexně zachytit osobnost jedince, poskytují tedy informace, jež nejsou pomocí sebeposuzovacích charakteristik a objektivních testů osobnosti tak lehce dosažitelné.
V prostředí ozbrojených sil České republiky má využití projektivních metod dlouholetou tradici. Cílem příspěvku je shrnout dosavadní zkušenosti s uplatněním vybrané projektivní techniky - Zulligerova testu (ZTT) v situaci výběru.
Metoda. Příspěvek se specificky zaměřuje na limity a přednosti, které test nabízí.
Na výzkumn&ea cute;m s ouboru byla provedena komparace vybraných fenoménů ZTT se zvolenými charakteristikami dalších užívaných metod (testy intelektu, sebeposuzovací dotazník). K analýze dat byly použity metody pro dvouvýběrové srovnání.
Dále byl proveden mezinárodní průzkum v rámci států NATO, kdy bylo sledováno užití projektivních metod v rámci vstupní psychodiagnostiky vojenských povolání. Výsledky.
Výsledky naznačují, že Zulligerův test, potažmo projektivní metody mají nezastupitelné místo v klinicky orientované pracovní psychodiagnostice. Limity.
Užití těchto metod je limitováno klinickou zkušeností a porozumění komplexitě situace.