Charles Explorer logo
🇨🇿

Environmentální gramotnost žáků a možnost jejího zjišťování v ČR

Publikace na Pedagogická fakulta |
2020

Abstrakt

Environmentální gramotnost představuje koncept zahrnující environmentální znalosti, postoje, senzitivitu a jednání. V rámci pilotního testování autorského výzkumného nástroje zaměřeného na měření environmentální gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ byla zjišťována také souvislost environmentální gramotnosti a proměnných (pohlaví, ročník a volnočasová aktivita).

Studie byla realizována v České republice za účelem ověření aplikovatelnosti nástroje v českém prostředí a jeho následného použití v rámci většího výzkumu na rozšířeném vzorku. Cílovou skupinu tvořili žáci 6. až 9. tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletého gymnázia.

Celkový počet respondentů činil 467. Vnitřní konzistence (koeficient Cronbachova α) všech škál nástroje (znalosti, postoje, senzitivita a jednání) dosahovala přijatelných hodnot v rozpětí 0,71 - 0,79.

Spearmanovy korelace prokázaly statisticky významný vztah zejména mezi postoji, senzitivitou a jednáním navzájem. Signifikantní hodnoty korelačního koeficientu se pohybují v intervalu.

Ukázaly se významné rozdíly v postojích, senzitivitě i jednání mezi chlapci a dívkami. Dívky dosahovaly vyšších hodnot, vykazovaly proenvironmentálnější postoje, senzitivitu a jednání oproti chlapcům.

S přibývajícím ročníkem narůstají environmentální znalosti žáků. Pro postoje, senzitivitu a jednání to však neplatí.

Prokázala se vysoká souvislost mezi environmentální gramotností vyjma znalostí a volnočasovými aktivitami žáků (pobyt v přírodě, u ICT, zájmová aktivita a sport). Volnočasové aktivity v kombinaci s ročníkem lze považovat za zásadní determinanty environmentální gramotnosti, např. variabilitu proměnné senzitivita predikují z 33 %.