Předkládaná recenzní esej vychází z úvah nad knihou Jamese R. Hackneyho Legal Intellectuals in Conversation: Reflections on the Construction of Contemporary American Legal Theory, která se skládá z rozhovorů s významnými představiteli jednotlivých směrů soudobé americké právní teorie.
Klíčovou linkou, jež je v rozhovorech přítomná, je diskuze nad významem mezioborovosti v právní akademii. Ten se podle Hackneyho i většiny zpovídaných autorů a autorek posunul od živé komunikace napříč disciplínami k vytváření úzce specializovaných podoborů.
Výsledkem je absence velkých debat či dokonce ústup teorie jako takové. Možnými příčinami tohoto stavu, které jsou v následujícím textu diskutovány, jsou jednak přechod z období paradigmatických změn k "normální vědě", jednak situace neoliberální hegemonie, která neposkytuje dostatečný prostor pro promýšlení alternativ.
Mimo americký kontext je pak zmíněna také jistá šablonovitost globální akademické sféry s tlakem na přizpůsobení se anglicky psanému textu či určitým typům hodnocení vědy. Zdůrazněny jsou však též i pro české prostředí inspirativní příklady, které by mohly dále podnítit veřejnou intelektuální angažovanost a debaty přecházející oborové hranice.