Článek se zabývá místními lidovými soudy (MLS), které byly v letech 1961 - 1970 základním článkem soudní soustavy Československa. Snahou článku je poskytnout základní sondu do tohoto institutu, jak po stránce teoretické, tak praktické.
Místní lidové soudy byly specifickým produktem doby počátku 60. let, kdy byly v Československu hlásány teze o vítězství socialismu a přechodu do vyšší fáze společenského vývoje komunismu. Signifikantním znakem tohoto vývoje se staly právě MLS, coby smíšené orgány státu a pracujících.
Po nastínění historických a ideologických důvodů vzniku MLS, včetně zmínky o jejich předchůdcích soudružských soudech, se článek dále zabývá právní úpravou těchto soudů. Zde je nastíněn způsob jejich ustanovení, složení, pravomoci a řízení před nimi.
Po popisu zákonného rámce MLS následuje výčet faktických nedostatků takové úpravy, zejména její neurčitost v řadě právních otázek, účast jen laického prvku na rozhodování a nerovnost provinilců v systému MLS. Součástí článku je zachycení dobového hodnocení MLS v odborném tisku a též i orgány KSČ.
Na teoretickou část navazuje část praktická, která je sondou do života jednoho konkrétní MLS (při n. p. České loděnice Praha, závod Mělník). Ta poskytuje možnost srovnání teorie a praxe.
Na základě autentických archivních materiálů umožňuje náhled do rozhodovací praxe a vnitřních mechanismů tohoto soudu. Poslední část článku je věnována zániku MLS a jeho důvodům.