Nové přehledové studie varují před rozvíjející se globální epidemii užívání vodní dýmky. Cílem p říspěvku je reflektovat hypotézu, že edukace o mýtech či nepřesnostech spojených s užíváním vodní dýmky by mohla být jedním z účinných prostředků pro kontrolu prevalence kuřáctví vodní dýmky.
Nejdříve bude situace zarámována v kontextu zahraničních výzkumů a poté budou detailněji analyzovány překvapivé výsledky formativní evaluace českého školského preventivního programu "Típni to" pro 7.třídy základních škol (N=202), kde se mj. zjistilo, že program vedl ke krátkodobé změně intence žáků ke kouření vodní dýmky (p=0,001), ale nikoli ke kouření cigaret (p=0,37), přestože program byl zaměřen téměř výhradně na cigarety. Jedním z možných vysvětlení efektivity krátké edukace o vodní dýmce (5 min) by mohl být fakt, že v obecné populaci je již apriorně přítomno mnoho mýtů a nepřesností spojených s vodní dýmkou.
Přestože v současné době neexistuje dostatek důkazů o dlouhodobé účinnosti krátké edukace o vodní dýmce pro snižování prevalence jejího užívání, tak dostupná data naznačují potenciál dalšího výzkumu v této oblasti.