V letech 2009-2018 bylo na klinice nefrologie léčeno peritoneální dialýzou celkem 123 pacient ů. Z tohoto 41 pacientů zahájilo dialyzační léčení akutně, bez předchozí ambulantní přípravy (pacienti z ulice).
Transplantaci podstoupilo 64 pacientů, na hemodialýzu bylo převedeno pro neadekvátnost metody nebo neřešitelnou hyperhydrataci 13 pacientů, z nichž 11 bylo po několika měsících úspěšně transplantováno. Zemřelo 21 pacientů léčených peritoneální dialýzou a dva pacienti po převedení na hemodialýzu.
Ve skupině transplantovaných pacientů bylo méně diabetiků, pacienti byli mladší a neměli další komorbidity. Hodnoty albuminu v průběhu léčby se nesnížily, stejně tak byly stálé hodnoty hemoglobinu a CRP na rozdíl od skupiny pacientů, kteří ve sledovaném období zemřeli.
Incidence peritonitidy byla 1/42 měsíců léčby. Peritoneální dialyzační katétr pro infekci byl odstraněn u 9 pacientů.
Pacienti s infekcí byli starší, bylo zde více diabetiků a na konci léčby měli tito pacienti nízké hodnoty albuminu a vyšší CRP ve srovnání s pacienty bez infekce. Pacienti z ulice se nelišili od pacientů přicházejících z nefrologické ambulance.
Peritoneální dialýza je vhodnou metodou léčby pro pacienty indikované k transplantaci ledvin a je metodou první volby i pro pacienty bez předchozího nefrologického sledování. Urgentní peritoneální dialýza zkracuje dobu, kdy je pacient hemodialyzován cestou centrálního žilního katétru, a tím snižuje riziko infekčních komplikací.
Pacienti s diabetem, polymorbidní a starší pacienti mají vyšší riziko infekčních komplikací a volba metody by měla být individualizovaná.