Rukopisy královédvorský (RK) a zelenohorský (RZ) patří k nejznámějším a nejdiskutovanějším rukopisným památkám ze sb írek Národního muzea. U obou památek byla předmětem diskusí především otázka jejich pravosti, respektive doby vzniku v nich zaznamenaných textů.
Podnětem k současnému průzkumu jejich fyzického stavu byla chemická zkoumání RKZ, prováděná opakovaně v průběhu téměř dvou století. Prakticky všechny v minulosti provedené hmotné průzkumy měly invazivní charakter a na obou rukopisech zanechaly nevratné změny.
Při příležitosti dvou set let od nalezení RK a údajně i RZ bylo rozhodnuto o krátkodobém vystavení obou rukopisů a v této souvislosti i o posouzení jejich současného fyzického stavu. Cílem průzkumu nebylo zasahovat do sporů u autenticitu RKZ, ale především vyhodnotit a zdokumentovat dopad všech předchozích zkoumání.
V rámci průzkumu byly aplikovány pouze neinvazivní zobrazovací a analytické průzkumové metody zahrnující fotografování v různých typech světel, mikroskopický průzkum, dokumentaci pomocí infračervené reflektografie a rentgenového záření i identifikaci pigmentů s použitím rentgenfluorescenční analýzy a Ramanovy spektroskopie. Mimoto byla provedena analýza kolagenu pro zjištění původu zvířete, ze kterého byl vyroben pergamen.
Výsledkem průzkumu je podrobný popis poškození všech dvoulistů RKZ doprovozený rozsáhlou fotografickou dokumentací a sesbíranými daty. Z hlediska dlouhodobé ochrany obou památek jsou zvláště důležitá zjištění negativních dopadů některých v minulosti provedených zkoušek a z toho plynoucí potřeba hledání způsobů optimální preventivní ochrany či případné konzervace obou rukopisných zlomků.
Tato publikace představuje zjištěné skutečnosti a názorně je zprostředkovává formou bohatého obrazového doprovodu.