Východiska: Generalizovaná kloubní hypermobilita je systémové onemocnění pojivové tkáně, které má genetické příčiny a značn é důsledky pro funkci pohybového systému. V rehabilitaci je proto nezbytné hypermobilitu řádně diagnostikovat a přizpůsobit jí léčebný přístup.
Metody: Cílem rešeršní studie je seznámit s historií hodnocení hypermobility a předložit závěry současných výzkumných šetření využívajících k diagnostice Beighton Score. Na jejich základě zhodnotit využitelnost a spolehlivost tohoto testu v klinické praxi i výzkumech.
Výsledky: Jedinci s kloubní hypermobilitou mají tendenci k rozvoji funkčních poruch pohybového systému a jsou častými pacienty rehabilitačních ambulancí. Základem přístupu je diagnostika.
První testové baterie vznikly již v roce 1964. V současné době nejvíce používaný test Beighton Score zahrnuje 5 úloh, v nichž lze získat 0 - 9 bodů.
Zahrnuje testy: Pasivní hyperextenze pátého metakarpofalengeálního kloubu nad 90°, pasivní přitažení palců k volární straně předloktí, hyperextenze loketních kloubů nad 10°, hyperextenze kolenních kloubů nad 10° a ventrální flexe trupu s extenzí v kolenních kloubech, kdy dlaně se dotknou podložky. Závěry: Diagnostika hypermobility pomocí Beightonova testu nabízí časově nenáročný a spolehlivý nástroj, dobře využitelný v léčebné rehabilitaci.