Diabetes mellitus je závažné onemocnění, jehož incidence celosvětově stále stoupá. Počátky výzkumu tohoto onemocnění spadají již do 17. století, avšak průlomov ý objev je datován až na přelom 19. a 20. století, kdy byl objeven inzulín.
Již v těchto počátcích bádání byla používána laboratorní zvířata. V následujících desetiletích byla vytvořena celá řada zvířecích modelů pro oba typy diabetu mellitu, jejichž použití přispělo zásadní mírou k pochopení patogeneze tohoto onemocnění.
Navíc zvířecí modely také pomohly při identifikaci mnoha terapeutických cílů a strategií pro terapeutickou intervenci. Navzdory nezpochybnitelnému úspěchu při studiu patofyziologie diabetu mellitu, přenos terapeutických postupů na člověka už, bohužel, tak úspěšný nebyl. Řada kandidátů na léky, které se při pokusech na modelech jevily velmi slibně, během klinických studií naprosto propadly.
V tomto přehledu jsme shrnuli a vyhodnotili význam zvířecích modelů při výzkumu diabetu mellitu v průběhu posledních sto let, přičemž jsme vycházeli z publikací zveřejněných v databázi PUBMED. Navíc jsme shrnuli aktuální vize a směřování vývoje pokročilého a robustního modelu pro výzkum diabetu mellitu v 21. století.