ÚČEL STUDIE Cílem studie je vyčíslit náklady na hospitalizaci pacientů s infekcí kloubních kloubů po totální artroplastice kyčle po celou dobu léčby. MATERIÁL A METODY Do této skupiny byli zahrnuti pacienti, kteří byli na našem pracovišti léčeni jako infekční komplikace totální náhrady kyčle od 1. ledna 2011 a kteří byli léčeni (včetně komplikací) výhradně na odděleních Nemocnice České Budějovice, a.s. a jejichž léčba může být považována za dokončenou v roce 2019.
Do studie byli zahrnuti pacienti bez ohledu na typ infekce a způsob léčby. Soubor tvořilo 36 pacientů (16 mužů a 20 žen).
Vyskytly se 3 případy časné pooperační infekce, 14 případů pozdní pooperační infekce a 19 případů hematogenní infekce. Skupina zahrnuje 8 pacientů léčených jednostupňovou reimplantací, 19 pacientů zvládnutých dvoustupňovou reimplantací, 6 pacientů léčených revizní operací s retencí implantátu a 3 pacienti, u nichž bylo možné pouze odstranění implantátu.
U vybraných pacientů byly zjištěny všechny hlášené body za všechny nemocniční pobyty a náklady vynaložené na zvlášť nabitý materiál a konečná částka byla porovnána s úhradou získanou nemocnicí v systému DRG platnou pro příslušný rok léčby. Byly analyzovány celkové náklady a byla provedena také analýza podle typu infekce a metody léčby.
VÝSLEDKY Průměrné náklady na léčbu infekce jako komplikace celkové artroplastiky kyčle na našem pracovišti činily 320 065 Kč (56 995 - 953 614 Kč), náhrada za sledované případy v systému DRG činila 220 503 Kč (CZK) 89 149 - 589 974 Kč). Z výše uvedeného vyplývá, že průměrná ztráta na léčeného pacienta je 99 562 Kč (+ 63 372 - 428 499 Kč).
DISKUSE Péče související s infekcemi jako komplikace totální artroplastiky kyčle je velmi nákladná a tyto náklady nejsou plně hrazeny z úhrady zdravotních pojišťoven. V České republice tyto náklady dosud nebyly vyčísleny, a proto je možné porovnat pouze náklady s mezinárodními publikacemi, které dospěly k podobným závěrům, a s vlastním sledováním nákladů na periprostetické kloubní infekce po totální artroplastice kyčle.
Ekonomicky nejefektivnější je jednostupňová náhrada, která však není vhodná pro všechny pacienty, dvoustupňová reimplantace je i nadále zlatým standardem. V naší studii bylo zjištěno, že nejdražší je léčba periprostetické infekce kloubů po totální artroplastice kyčle, u které je také hlášena nejvyšší finanční ztráta.
ZÁVĚRY Vzhledem k velmi vysokým nákladům na léčbu periprostetických infekcí kloubů po totální artroplastice kyčle je nutné vyvinout maximální úsilí k prevenci periprostetických infekcí kloubů a zvážit změnu způsobu financování, zejména v centrech, do nichž jsou pacienti předáni dalšími centry, aby byla tato léčba ekonomicky životaschopná.