Příspěvek Evy Novotné Digitalizace starých map, atlasů a glóbů v Mapové sbírce PřF UK přiblížil přípravu, průběh a výsledky procesu masivní digitalizace. Byl představen model zpracování dat ve vnitřním i vnějším systému.
Dále se autorka zabývala zpracováním bibliografických i technických normalizovaných metadat (MARC xml, METS, MIX). Byl zdůrazněn jejich význam pro následnou selekci dokumentů.
Georeferenční body byly vytvářeny jednak v průběhu katalogizace, ale i metodou interaktivního crowdsourcingu s uživateli po zveřejnění digitalizovaným děl v portálu Staremapy.cz. Digitalizace probíhala u externí firmy.
Byly zmíněny příklady dobré praxe pro přípravu (restaurování) a předávání (dokumentaci) vzácných tisků externím firmám. Přednáška se dotkla také 3D digitalizace a zpřístupnění vzorku glóbů a modelů.
Archivace dat probíhala nejprve na samostatném serveru, v současnosti jsou data uložena na úložišti CESNET ve formátu tiff. Bylo popsáno, zdigitalizováno a zpřístupněno 68 000 mapových a atlasových listů.
Zpřístupnění se realizovala prostřednictvím Digitálního univerzitního repozitáře a Digitální mapové sbírky. Vyu žití obou portálů je vysoké.
Byly zpřístupněny i webové portály významných kartografů Karla Kuchaře, Ludvíka Muchy a Jaromíra Janky. Data byla integrována do portálu světových mapových sbírek Oldmapsonline.org i do EUROPEANY.
Příspěvek Miroslava Čábelky Georegerencování starých map se zabýval možností zpřístupnění digitalizovaných starých map s využitím výsledků projektu TEMAP, který se v letech 2011-2015 zabýval způsoby, jak zpracovat a zpřístupnit nedostatečně evidované a prezentované mapové sbírky.Jedná se o online umisťování starých map na současné mapové podklady, které je založeno na technologii Georeferencer. Instituce pomocí ní mohou (kromě snadného způsobu zpřístupnění) rovněž získat nová metadata ke svým mapám a přitom ještě prohloubit vzájemný vztah s uživateli.
V příspěvku Tomáše Bayera Analýza kartografického zobrazení a její využití při georeferenci starých map byla představena nová metoda georeference starých map s využitím techniky inverzní reprojekce založené na automatizované analýze kartografického zobrazení mapy. Metoda je vhodná pro mapy malých měřítek, například mapy světa v planisféře/hemisférách, mapy kontinentů či velkých územních celků.
Na rozdíl od metod založených na transformaci zachovává geometrické vlastnosti původní mapy, nedochází zde k jejím sekundárním deformacím. Metodu je možné kombinovat s nereziduální transformací, a to v zejména v okrajových částech mapy, kde není dostatek identických bodů.
Metoda inverzní reprojekce byla implementována v SW detectproj, který byl v rámci workshopu prezentován.