Charles Explorer logo
🇨🇿

Mapové služby projektu Pladias

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2019

Abstrakt

Efektivní vizualizace prostorových dat je jednou z hlavních přidaných hodnot nálezových databází. V rámci Pladias platformy využíváme jednak externí mapové služby (podkladové mapy), ale především pracujeme s interními službami typu WMS/WFS které generujeme softwarovou sestavou PostGIS+Geoserver.

Určitá část těchto služeb je veřejně nepřístupná, dostupná pouze uživatelům v mapovacích aplikacích typu https://pladias.ibot.cas.cz (jsou to především body nálezových lokalit, které nelze zveřejnit z důvodu smluvních závazků k dílčím poskytovatelům dat, případně s ohledem na ochranu lokalit aj.), nicméně naprostá většina vrstev je volně publikovatelná. Obsahově nejzajímavější je asi vrstva revidovaného rozšíření taxonu agregovaného na mapovací kvadranty - tedy rozšíření taxonu v rámci ČR.

Upravením stávající infrastruktury se nám podařilo zlepšit dostupnost mapových služeb a dosáhnout funkční integrace v programu QGIS. Nově je tak možno využívat vybrané vrstvy ve formátu WFS, a to dle návodu jejž naleznete na https://geoserver.ibot.cas.cz; tamtéž je také k dispozici vzorový QGIS projekt který demonstruje možnosti importu dat.

Věříme, že vám tato možnost usnadní práci při publikování floristických nálezů s možností ukotvit je do aktuální mapy rozšíření, spolu se všemi výhodami které mapové služby a GIS software poskytují. V rámci posteru prezentujeme seznam publikovaných vrstev a zejména komentář popisující jejich agregaci ze základních dat.

Díky přeshraniční spolupráci je možné pracovat i s rozšířením na území Bavorska.