Elektrická stimulace míchy (spinal cord stimulation - SCS) se od roku 1967 stala postupně velmi využívanou možností léčby mnohých chro-nických bolestivých stavů. Konvenční přístup SCS stimulací aktivuje zadní provazce míšní a vyvolává analgetické parestezie v oblasti paci-entovy bolesti mimo jiné na podkladě vrátkové teorie Melzacka a Walla.
Tato tradiční SCS je stále nejpoužívanějším stimulačním přístupem, ale samotná neřeší určité problémy vznikající zejména při jejím dlouhodobém použití. Pro zlepšení výsledků léčby byly proto vytvořeny nové stimulační přístupy a systémy.
V krátkém přehledu ukazujeme inovované možnosti SCS. Jedním z praktických problémů při použití SCS jsou změny intenzity stimulace v závislosti na změně polohy pacienta.
Změna polohy může způsobit ztrátu stimulace nebo naopak její nepříjemné navýšení a je potřeba upravit intenzitu stimulace manuálně, pacientským ovladačem. V tomto článku popisujeme technické zlepšení v SCS terapii, které automaticky reaguje na změny poloh a pohybů pacienta a zvyšuje tak účinnost i bezpečnost této léčby, což je vhodné především pro aktivnější a pracující pacienty.
Tento typ stimulace přináší nejenom větší pohodlí pro pacienty, ale zvyšuje i účinnost metody tím, že stimulace je nastavena podle jejich individuálních potřeb. Informujeme též o novém neuromodulačním generátoru (systému) Intellis, který obsahuje popsaný pozičně-adaptivní modus a umožňuje i vyšetření v celotělové magnetické rezonanci (MR). Úspěšné využití tohoto systému je dokumentováno v kazuistickém sdělení.