Charles Explorer logo
🇨🇿

Kultura bezpečnosti pacientů z pohledu sester v širších souvislostech

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2019

Abstrakt

Cílem výzkumného šetření bylo prokázání širších souvislostí při posuzování kultury bezpečí pacientů a jejich následná aplikace na námi vybraný výzkumný vzorek sester. Zahraniční výzkumy dokazují, že existuje vztah mezi hodnocením jednotlivých dimenzí kultury bezpečnosti pacientů a sociodemografickými údaji.

Bylo dohledáno, že mezi závislými (celkové vnímání bezpečnosti pacientů a frekvence hlášení nežádoucích událostí) a nezávislými proměnnými dimenzemi kultury bezpečí pacientů lze rovněž statisticky významný vztah ratifikovat. K odhalení predikovaných souvislostí byl využit standardizovaný dotazník společnosti AHRQ (Agency for Healthcare Research and Quality) "The Hospital Survey on Patient Safety" (HSOPSC), který byl validizován do českého jazyka.

Dotazníkového šetření se zúčastnilo 207 respondentů. Celý dotazník byl posouzen z hlediska reliability za pomoci Cronbach α s výsledkem 0,877.

Kompozitní skóre nutné ke stanovení jednotlivých dimenzí bylo předem vypočteno prostřednictvím metodologických postupů společnosti AHRQ. V rámci našeho výzkumu byla za pomoci předem vypočtených dimenzí prostřednictvím korelace prokázána souvislost mezi sociodemografickými údaji (tj. délkou praxe v nemocnici, délkou praxe na současném oddělení a délkou praxe v současné specializaci/profesi) a některými dimenzemi kultury bezpečí pacientů.

Výsledky poukázaly na to, že úměrně k délce praxe se zvyšovala i úroveň v některých dimenzích. Prostřednictvím vícerozměrné lineární regrese bylo potvrzeno, že závislé proměnné dimenze kultury bezpečí pacientů (celkové vnímání bezpečnosti pacientů a frekvence hlášení nežádoucích událostí) jsou významně asociovány s ostatními nezávislými proměnnými dimenzemi.

Kvalita využitého modelu byla posouzena koeficientem determinace, jenž potvrdil tento vztah jako příčinný. Výsledky jsou přínosem pro management nemocnice z pohledu cíleného směřování aktivit vedoucích ke zlepšení celkového vnímání bezpečnosti pacientů a k frekvenci hlášení nežádoucích událostí.