Lakosamid (LCM) v monoterapii a v přídatné léčbě fokální epilepsie je v České republice dostupný osm let. Zkušenosti s jeho užíváním v graviditě a během laktace jsou minimální.
Přibývá žen s fokální epilepsií, u nichž léčba LCM vede ke kontrole záchvatů. Pokud antiepileptika vhodná k léčbě fokálních záchvatů s dokumentovanou nízkou teratogenitou (lamotrigin, levetiracetam) selhala, nebo je žena netolerovala, je otázkou, jakou další antiepileptickou léčbu lze doporučit.
Pokud se LCM u ženy s fokální epilepsií ve fertilním věku osvědčil při kontrole záchvatů, lze v jeho podávání pokračovat i v případě plánování gravidity? Teratogenní riziko není známo. Je nutné upravovat dávku LCM během těhotenství? Data o eventuálních změnách plazmatické koncentrace LCM v průběhu gravidity nejsou dostupná.
Pokud žena užívající LCM porodí, může kojit? Potenciální riziko pro kojené novorozence/děti není známo. Studie na zvířatech prokázaly, že se LCM do mateřského mléka vylučuje, což lze předpokládat i u člověka vzhledem k malé vazbě na plazmatické bílkoviny.
V článku jsou prezentována data z období těhotenství a laktace u pacientky při monoterapii LCM.