ÚČEL STUDIE Cílem studie bylo zmapovat použití zobrazovacích technik a hlášení výsledků u pacientů s polytraumou traumatologickými centry v České republice. MATERIÁL A METODY Zástupci radiologických oddělení a jednotek všech 12 traumatologických center v České republice vyplnili dotazník týkající se zobrazování u pacientů s polytraumatem.
VÝSLEDKY Zaměřené hodnocení pomocí sonografie pro trauma (FAST) jako počáteční zobrazování používají všechna centra, CT skenování celého těla (WBCT) je všude dominantní zobrazovací technikou a všechna centra mají standardy pro svůj výkon. Protokol o vyšetření WBCT se v jednotlivých centrech liší, stejně jako postupy vyhodnocování CT skenování a podávání zpráv o výsledcích indikujícím lékařům.
Ve většině center existuje vysoké procento WBCT s normálními nálezy. Jedno z center, které také používá rentgenové záření jako součást zobrazovacího algoritmu, uvádí výrazně vyšší procento pozitivních nálezů WBCT.
DISKUSE Při posuzování radiační dávky, dat a času nezbytného pro WBCT, práce potřebné k posouzení WBCT a velkého počtu negativních nálezů je sporné, zda je v mnoha případech WBCT vhodnou metodou pro vyšetření pacientů s polytraumatou. Podobné závěry byly učiněny i jinými autory, kteří doporučují, aby byl WBCT vždy používán u pacientů v bezvědomí s polytraumatou, u nichž je klinické vyšetření prakticky nemožné.
V ostatních případech lze na základě klinických parametrů bezpečně použ ít jiné zobrazovací techniky a zaměřené CT (a v uvedených případech i CT celého těla). ZÁVĚRY Diagnostický postup u pacienta s polytraumatem není v traumatických centrech jednotný a ani postup pro urgentní hlášení klíčových nálezů WBCT klinickým lékařům nebyl standardizován.
V řadě případů se zdá, že označení WBCT je zbytečné. Pečlivější zvážení indikací pro zobrazovací vyšetření na základě klinického nálezu může snížit ozáření pacientů při zachování diagnostické přesnosti.
Strukturovaná zpráva o WBCT u polytraumy se nepoužívá, přestože ji doporučuje Evropská radiologická společnost.