Při pohledu na současný stav transatlantických vztahů se zdá, že všechny tři původní pilíře tohoto partnerství jsou ze strany Spojených států zpochybňovány. První pilíř vztahu, založený na bezpečnostní spolupráci a víře ve funkcionalitu NATO, nevnímá Donald Trump jako klíčový pro národní bezpečnost USA (stejně jako řada amerických politiků na počátku 90. let minulého století).
Druhým pilířem je vzájemný obchod, zapuštěný do multilaterálních organizací a norem, který byl v minulosti poháněn i vytrvalou americkou podporou evropské integrace. Americký prezident se však nechal slyšet, že "EU byla částečně zformována, aby porazila Spojené státy v obchodu" a své pochybnosti o smyslu evropské integrace vyjádřil i ministr zahraničí Mike Pompeo přímo v Bruselu.
Sdílené hodnoty - tedy třetí pilíř transatlantické spolupráce - jsou ze své podstaty abstraktní a nehmatatelné pojmy, které podléhají různým interpretacím, a tak demokracie či lidská práva mají často odlišný význam napříč severoatlantickými společnostmi. Současný pohled americké exekutivy na multilateralismus, který lze mezi sdílené hodnoty zařadit, se však diametrálně rozchází s tím, co na mezinárodním poli obhajují země EU.
Pokud je každý z těchto pilířů v současnosti přehodnocován ze strany USA, v konečném důsledku může dojít výrazným geopolitickým změnám, které se nepochybně dotknou České republiky.