Populace naší planety stárne a není pochyb, že je potřeba se k tomuto fenoménu postavit čelem. Kniha Aktivní gerontologie aneb Jak stárnout dobře je reakcí na aktuální situaci s cílem pomoci nejen odborníkům, ale i každému z nás porozumět komplexní problematice stárnutí a nalézt rovnováhu pro sebe i společnost.
Cílem knihy je propojit teoretické poznatky a klinickou praxi, na jejichž základě bude možné vytvářet prostředí, kde budeme moci všichni stárnout dobře. Kniha vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace a výsledků nejnovějších empirických studií.
Tento globální a teoretický pohled zcela ojedinělým způsobem zasazuje do českého prostředí a praxe. Na své si přijdou odborníci i laická veřejnost.
Přeci jen se stáří dotýká každého z nás. Kniha je rozdělena do tří sekcí.
První sekce je věnována fenoménu stáří z různých úhlů pohledu a v širších souvislostech. Bourá zaběhnuté mýty, zavádí nové pojmy a souvislosti a definuje koncepci geriatrické péče.
Druhá sekce detailně rozebírá klíčové problémy stárnutí. U každého problému popisuje, proč a jak vzniká, jaké má dopady na praktický život seniora a jeho okolí, jak ho můžeme diagnostikovat a jaká opatření zavést.
Nezapomíná ani na pečující, kteří jsou často opomíjení a téměř vždy nedocenění. Čtenáři zde najdou spoustu příkladů, skutečných situací a praktických tipů. Poslední, třetí sekce pak představuje první střípky aktivní gerontologie u nás a příklady dobré praxe.
Cílem je ukázat, že mnoha problémům lze předcházet a že i když nastanou, lze s nimi smysluplně žít. Na obsahu se podíleli odborn íci z řad lékařů, lékařů - geriatrů, akademiků, filozofů, psychologů, sociálních pracovníků či pečovatelů pod vedením Mgr.
Kateřiny Macháčové, Ph.D., a doc. MUDr.
Ivy Holmerové, Ph.D.