Monografie si klade za cíl informovat odbornou veřejnost o nejnovějších teoretických i klinických poznatcích v překotně se rozvíjejícím oboru klinické onkologie. V tomto vydání byla zásadním způsobem přepracována a rozšířena preklinická část knihy.
Ta nyní pokrývá všechny oblasti molekulární onkologie, které je zapotřebí znát pro hlubší pochopení příčin vzniku, šíření nádorů i jejich odpovědi na protinádorovou léčbu. Samostatné kapitoly jsou věnovány tkáňové homeostázi a jejím poruchám v tumorogenezi, mechanismům kancerogeneze, poruchám intracelulární signalizace, poruchám nádorového mikroprostředí, procesu angiogeneze a metastazování a možnostem jeho ovlivnění.
Další kapitoly se věnují farmakodynamice protinádorových léčiv a metodice klinických studií. Ve druhé, pro kliniky nejdůležitější části publikace, se čtenář setká s rešeršním zpracováním diagnostiky a léčby základních diagnóz, které syntetizuje poznatky klinické a radiační onkologie, a umožňuje tak lékaři provést po přečtení krátkého textu kvalifikované rozhodnutí u konkrétního nemocného.