O omega-3 polynenasycených mastných kyselinách (MK) a jejich roli v prevenci kardiovaskulárních příhod se hovoří desítky let. Za tu dobu se nakumulovalo velké množství dat, z nichž některá zvýšenou konzumaci omega-3 MK podporují, zatímco jiná spíše žádný prospěch suplementace potravy těmito složkami nedoložila.
Potenciálně příznivých účinků omega-3 MK, zejména těch rybího původu, na úrovni metabolismu, regulace buněčných funkcí i hemodynamických parametrů prokázaly experimentální práce celou řadu. I proto možná stále hledáme místo uplatnění omega-3 MK v době, kdy máme k dispozici množství prokazatelně účinných postupů zlepšujících prognózu nemocn ých ohrožených kardiovaskulárními příhodami.
Nedávno jsme získali další data z dobře provedených klinických studií, které měly odpovědět na tuto otázku zkoumáním různých populací s odlišnými použitými formami omega-3 MK. Studie ASCEND, VITAL a REDUCE-IT přinesly odlišná zjištění a zřejmě neposkytly definitivní odpověď na to, kam máme zařadit suplementaci omega-3 MK v dnešní době.
V každém případě nadále nelze doporučovat plošnou suplementaci přípravky s obsahem omega-3 MK s cílem prevence cévních příhod.