Projekt aplikovaného výzkumu národní a kulturní identity (NAKI) Ministerstva kultury ČR se zabývá problematikou dědictví zaniklých krajin na území Česka. Jeho cílem je identifikovat, dokumentovat a představit dědictví r ůzných typů krajin zaniklých v období dynamických proměn společnosti od konce 18. století do současnosti.
Cílem projektu je také přispět k záchraně, prezentaci a využití tohoto dědictví, např. v oblasti ochrany krajiny či územního rozvoje. V projektu je kladen důraz na participativní přístup, publicitu tématu a zpřístupnění výsledků veřejnosti.
Při řešení projektu se uplatňují metody geoinformatiky, historické a kulturní geografie, sociální a fyzické geografie. V letech 2018-2021 bude řešeno celkem 40 modelových území, reprezentujících rozmanité typy zaniklých krajin: montánní a postmontánní krajina, krajina bývalých rybničních soustav, zatopená kulturní krajina údolních niv a říčních údolí, zaniklá industriální krajina, zaniklá krajina horského zemědělství, krajina militární a postmilitární, zaniklá feudální venkovská krajina, zaniklá ovocnářská krajina, přeměny krajiny intenzivního zemědělství, přeměněná městská a příměstská krajina, zaniklé krajiny pohraničí a vnitřních periferií.
Výstupem projektu bude webový informační systém zahrnující Digitální atlas zaniklých krajin Česka, interaktivní a mobilní softwarové mapové aplikace pro veřejnost.