Předkl ádaná publikace je kritickou edicí 32 latinských písní sekvenčního typu z bohemikálních pramenů 14. století a středoevropských pramenů 15. století. Zachycuje typus latinské písně, který vzešel z bohaté praxe jednohlasé hudby předhusitských Čech a v 15. století se šířil střední Evropou.
Publikace obsahuje česko-anglický průvodní text, notovou edici, překlady latinských textů do češtiny a melodické verze srovnávacích pramenů v různočtení. Pod slovním spojením "studentská písňová tvorba pozdního středověku" se skrývá mnohem více než jen milostné a pijácké písně v latině a národních jazycích.
Důležitou součástí studentského života ve 14. a 15. století byly i bohoslužby v kolejních kaplích. Specifické byly ranní a večerní modlitby, jejichž ústředními zpěvy byly mariánské antifony.
Pro tyto příležitosti skládali členové univerzitní komunity promyšlené a melodicky působivé duchovní písně, jejichž texty hojně čerpaly ze Starého zákona i starověké mytologie, ale zároveň se do nich obtiskla rozpustile neortodoxní studentská kreativita. Edice též sleduje proměny tohoto typu písní, který se zprvu objevil ve studentském prostředí a v průběhu 15. století pronikl do repertoáru latinských škol.
Tato kritická edice přináší z velké části skladby nevydané formou notových edic a v několika případech i dosud zcela neznámé skladby v nově objevených rukopisech. Součástí notové edice je rekonstrukce rytmického pojetí jednotlivých skladeb.
Textový obsah je zpřístupněn prostřednictvím překladů do češtiny a angličtiny.