Sjednání pracovního poměru (ať již na základě pracovní smlouvy, nebo jmenování) předcházejí poměrně složité sociální i právní vztahy potencionálních smluvních stran. Zaměstnavatel musí samozřejmě v souvislosti s přijímáním zaměstnanců zjišťovat o uchazečích o zaměstnání určité údaje; je však oprávněn vyžadovat od uchazečů o zaměstnání pouze údaje, které bezprostředně souvisejí s přijetím do zaměstnání (např. jeho znalosti a zkušenosti, délku odborné praxe, kvalifikaci atp.).
Je v zájmu ochrany osobních práv fyzické osoby ucházející se o zaměstnání, aby zaměstnavatel po ní nemohl požadovat jakékoli jiné údaje. Obdobně to platí i za doby trvání pracovní poměru, kde zaměstnavatel nesmí vyžadovat od zaměstnance informace, které nesouvisejí s výkonem práce a s pracovněprávním vztahem.
Budeme-li vycházet přímo ze zákonné právní úpravy definované v ustanoveních § 30 až § 32 ZP, lze říci, že ZP se v rámci postupu před vznikem pracovního poměru zaobírá toliko těmito skutečnostmi: - vymezením obecných pravidel pro výběr zaměstnanců, - okruhem údajů, které může zaměstnavatel od uchazeče o zaměstnání požadovat, - povinností zaměstnavatele zajistit vstupní lékařskou prohlídku a - povinností zaměstnavatele seznámit uchazeče o zaměstnání s právy a povinnostmi vyplývajícími z daného pracovního poměru, s pracovními podmínkami a s podmínkami odměňování.