Kniha čtenáře zavede na střední Šumavu, především do odlehlých oblastí Modravských plání, ale také do krajiny Vchynicko-tetovského kanálu. Vznikla na základě n ěkolikaletého projektu, založeného na terénním výzkumu zdejší krajiny a archivním studiu dokumentů a ukazuje proměny a vývoj krajiny a osídlení vlivem industrializace.
Industrializace Čech na Šumavě způsobila významné krajinné změny, neboť její lesy posloužily jako surovinové zázemí pro expandující průmyslovou Prahu. Byl to šlechtický rod Schwarzenbergů, který se chopil příležitosti vyplnit mezeru na pražském trhu s potřebným palivovým dřívím, zakoupil příslušné lesní pozemky a naplánoval a vybudoval na samém začátku 19. století ohromný plavební systém k dopravě lesního bohatství do průmyslových odbytišť.
Kniha se zabývá zaniklými a zanikajícími pozůstatky činnosti dřevařů 19. století, ukazuje známé, ale především pak dosud neprozkoumané stopy jejich činnosti po vzoru britské industriální archeologie. Kniha je doprovázena bohatou obrazovou přílohou, včetně ukázek archivních pramenů, dokumentující stopy po dřevařích, ale také další krajinné změny.