Strupovitost jabloní je celosvětově nejrozšířenější a hospodářsky nejzávažnější chorobou jabloní, která znehodnocuje plody jabloní a působí tak velké finanční ztráty. Jejím původcem je houbový patogen Venturia inaequalis.
Hlavní metodou obrany proti strupovitosti je používání fungicidů cílených na zastavení choroby. Protože však doch ází k vytváření rezistence V. inaequalis k účinným látkám fungicidů, je třeba hledat stále nové.
Dalším problémem klasických fungicidů je jejich toxicita, proto jsou v současné době intenzivně testovány přírodní a netoxické substance s fungicidním účinkem. Další metodou obrany proti strupovitosti jsou šlechtitelské programy, zaměřené na křížení citlivých a rezistentních odrůd.
I zde však dochází k překonání genů rezistence některými kmeny V. inaequalis a je nutné přicházet se stále novými odrůdami. Testování účinnosti nových ochranných prostředků i resistence nových odrůd je velice časově náročné vzhledem k sezonnímu růstu jabloní i výskytu infekce V. inaequalis.
Cílem metodiky je umožnit časově, prostorově i finančně nenáročnou kultivaci jabloní, jejich spolehlivou infekci konidiemi patogena a testování preventivních i kurativních postřiků, to vše nezávisle na ročním období i klimatických podmínkách.