Grafen je nový materiál, u kterého se předpokládá průmyslové využití v automobilovém, leteckém a elektrotechnickém průmyslu, při výrově kompozitních či obalových materiálů a řady dalších. V současné době máme pouze omezená data o jeho potencionálně rizikových účincích na lidský organismus.
Překládaná pilotní studie si kladla za cíl získat data o možném cytotoxickém a genotoxickém potenciálu dvou typů grafenových plátků. K hodnocení možného genotoxického potenciálu byl použit mikronukleus test s blokádou cytokineze pomocí 5,0 µg cytochalasinu B na 1 ml buněčné suspenze THP-1 buněk (2*105 buněk/ml).
Expozice tří koncentracím (60, 30 a 5 µg/ml) dvou typů grafenových plátků trvala 40 hodin a probíhala v inkubátoru s řízenou atmosférou (5 % CO2, 37 °C). Následovala 30 hodin trvající kultivace s cytochalasinem B.
Jako pozitivní kontrola byl použit cytosin arabinosid o výsledné koncentraci 5,0 a 20,0 ng/ml po dobu 40 h. Na základě hodnocení replikačního indexu a Cytokinesis-Block Proliferation Index jsme nepozorovali významnou akutní cytotoxicitu u žádné koncentrace grafenu ani u nejvyšší koncentrace cholátu (použitého ke stabilizaci suspenze grafenových plátků).
Na druhé straně jsme pozorovali genotoxický potenciál. Se vzrůstající koncentrací grafenových plátků jsme zaznamenali vzrůstající výskyt nejen mikrojader, ale i jaderných pupenů a nukleoplasmatických můstků.
Oba použité typy zkoumaných grafenových plátků vykazují možný genotoxický potenciál. K potvrzení či vyvrácení genotoxického působení je potřeba dalších experimentů.