Charles Explorer logo
🇨🇿

Trvalá remise u revmatoidní artritidy - realita nebo mýtus?

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2019

Abstrakt

Dosažení trvalé remise je hlavním cílem principu léčby k cíli u pacientů s revmatoidní artritidou (RA), nicméně u pacientů s dlouhodobým průběhem RA je akceptovatel-ným cílem dosažení nízké klinické aktivity. Časné navození remise je spojeno s vyšší pravděpodobností na její udržení, na zmírnění rentgenové progrese a zachování funkčních schopností pacienta. Existují různá kritéria pro definici re-mise (např.

DAS28 < 2,6, CDAI < 2,8, SDAI < 3,3, nebo ACR/ EULAR booleovsky založená definice). Trvalá remise je ob-vykle definovaná jako remise na nejméně dvou kontrolách v odstupu minimálně šesti měsíců.

Jak ukazují data z běžné praxe, kdykoli v průběhu onemocnění dosáhne remise dle DAS28 méně než 50 % pacientů, dle ostatních kritérií při-bližně 20%. Prevalence trvalé remise roste v prvních letech po začátku symptomů a dosahuje maxima po pěti letech.

Mladší věk, mužské pohlaví, nižší aktivita onemocnění a menší funkční disabilita jsou asociovány s trvalou remisí. Přesto, že většina pacientů s RA nikdy trvalé remise nedo-sáhne, mají pacienti s časnou RA větší šanci na dosažení trvalé remise než pacienti s etablovanou RA.

To je důvodem pro časnou diagnostiku, časné zahájení a adjustaci léčby dle aktuálního stavu pacienta a pečlivé dlouhodobé moni-torování pacientů s RA.