Rozvoj revmatoidní artritidy (RA) je několikastupňový pro-ces, který podmiňuje přítomnost genetických a environmen-tálních rizikových faktorů, pokračuje prolomením imunitní tolerance a vznikem autoimunitních procesů spojených s tvorbou autoprotilátek (např. protilátek proti citrulinova- ným proteinům, ACPA), objevením prvních symptomů bez klinicky detekovatelné artritidy a posléze manifestací artriti-dy. Možnosti terapeutického zásahu v době před manifestací RA s cílem zabránit propuknutí onemocnění jsou nyní inten-zivně zkoumány.
Nález subldinického zánětu na magnetické rezonanci (MRI) může být prostředkem ke správnému na-časování takové terapie. Vyšetření MRI ukazuje přítomnost subklinického zánětu přibližně u poloviny jedinců s artralgi- emi suspektními z progrese do RA, a to zejména synovitidu a osteitidu v kloubech a kostech zápěstí.
Běžná klinická cha-rakteristika zatím nedokáže odlišit jedince se subldinickým zánětem na MRI. Dle některých údajů se artritida vyvine v kloubu bez přechozího detekovatelného zánětu v 60-70 % případů, zatímco jinde je vznik klinicky manifestní artritidy při absenci subklinického zánětu vzácný.
V průběhu progrese onemocnění se artritida v pětině případů manifestuje v klou-bu s předchozím subldinickým zánětem, u pětiny ale nález na MRI spontánně regreduje. S rozvojem artritidy je asocio-vaná zejména pozitivita ACPA a subklinický zánět na MRI, který zvyšuje riziko progrese do RA až 5X.
Tenosynovitida na MRI se zdá být nezávislým faktorem spojeným s mani-festací artritidy, diskriminační schopnost tendinitidy inte- roseálních svalů se zatím jeví rovněž jako slibný parametr. Verifikace dat ze zobrazovacích vyšetření (MRI, příp. v praxi lépe dostupného ultrazvuku), jejich využití v predikci vývo-je RA a "preventivního" terapeutického zásahu je předmě-tem dalšího výzkumu.