Většina světové populace žije v oblastech s jódovým deficitem a programy na boj proti jódovému deficitu se týkají více než poloviny obyvatel země. Dlouhodobý mírný a střední jódový deficit zvyšuje riziko vzniku autonomních tyreoidálních uzlů zejména ve středním a vyšším věku a zvýšení příjmu jódu rezultující z těchto programů pak může zvýšit incidenci tyreotoxikózy.
Dánsko bylo do roku 1998 oblastí se středním jódovým deficitem v západní a mírným jódovým deficitem ve východní oblasti, což bylo dáno různým obsahem jódu v kohoutkové vodě. Program na fortifikace příjmu jódu byl spojen s monitorací jodurie a incidence tyreoidálních poruch v těchto dvou oblastech (DanThyr).
Fortifikace příjmu jódu byla od roku 1998 prováděna dobrovolnou jodací soli s cílem zvýšení denního příjmu jódu průměrně o 50 ug. To se ale ukázalo jako nedostatečné a od roku 2000 byla zahájena povinná jodace soli a chleba.
Cílem této 21leté observační studie bylo zhodnotit incidenci tyreotoxikózy po zavedení fortifikace příjmu jódu v oblastech s původním mírným a středním jódovým deficitem.