21. století je dobou rychlého rozvoje moderních technologií. Mnoho nových metod nalezlo uplatnění v archeologii, rozvoj lze sledovat nejen v aplikaci přírodovědných analýz, boom nastal také v použití informačních technologií.
Zuzana Mírová provedla v roce 2017 po téměř století od výzkumu kompletní revizi halštatských velmožských mohyl Brno-Holásky 1 a 2 (H1 a H2). Při ní se pokusila zasadit do širších souvislostí jedny z nejbohatších halštatských hrobových celků stupně Ha C2 v České republice, kulturně náležející k východohalštatské kultuře (dříve východohalštatskému kulturnímu okruhu), a to do její části - horákovské skupiny.
Ač byly oba hroby mnohokrát citovány, jejich význam nebyl nikdy zcela rozpoznán a nad lokalitou Brno-Holásky tak viselo mnoho otazníků. Díky téměř detektivní práci s materiálem a původní dokumentací vznikly nejen nové kresebné a fotografické tabulky s kompletním inventářem či doplněné a opravené plány, ale i grafické vizualizace a zejména 3D rekonstrukce ve spolupráci s odborníkem na archeologické rekonstrukce Igorem Furuglášem.
Příspěvek přináší postup tvorby 3D rekonstrukcí Brna-Holásek 1 a 2 jak z hlediska softwaru, tak z hlediska použitých analogií. Rekonstrukce jsou zařazeny do kontextu rekonstrukční archeologie doby halštatské na Moravě.
Jako takové jsou nesporně nejen atraktivní prezentací pro veřejnost, ale i vhodným podkladem pro vědeckou diskuzi nad současnou úrovní interpretace bohatého nálezu.