Kůň, majestátní a ušlechtilé zvíře. V průběhu pravěku se vytvářel jedinečný vztah mezi člověkem a koněm, historie byla také často psána z koňského hřbetu.
Chronologický rozsah práce je vymezen od rané doby bronzové do konce doby laténské, pokrývá tedy období delší než 2 000 let. Kniha se zabývá 219 kontexty, které zahrnují 5 259 předmětů s tématem koně.
Ty jsou na konci práce uvedeny v katalogu a zobrazeny v 63 tabulkách; tvoří jádro práce. Nejprve je však představeno kulturně-chronologické nastavení daných období a území Morava.
Následuje seznámení s nezbytnou terminologií, nastíněny jsou také základní biologické vlastnosti koně. Důležitou součástí práce je typologicko-chronologická analýza a nová moravská typologie a chronologie pramenů s tématem koně, která čítá téměř 150 typů artefaktů.
Práce zahrnuje několik navazujících kapitol, které téma nabízí: rekonstrukční a experimentální archeologie, dále rozebírá různé role koně pro středoevropské pravěké společnosti bronzové a železné. Zabývá se také socioekonomickými aspekty výskytu předmětů s tématem koně se zaměřením na jeho propojení s vyššími společenskými třídami.
Ignorováno není ani studium náboženství, kniha obsahuje dva exkurzy. Jedním z výstupů práce je propojení tématu koně s výzkumem pravěkých komunikací.
Autorka považuje komplexní uchopení pramenů s tématem koní v kontextu prehistorických kultur za klíčové, protože kůň nebyl jen společníkem při transformacích tradičních náčelnických společností, ale pravděpodobně také jedním z jejich klíčových inhibitorů (např. thráko-kimmerijský horizont nebo pozdní doba halštatská).