Užívání návykových látek v období dospívání přináší řadu rizik v oblasti zdraví i sociálního vývoje jednotlivce a současně zvyšuje výskyt negativních zdravotních a sociálních důsledků v dospělosti. Nejvýznamnější studií, která v evropském kontextu poskytuje srovnatelné údaje o rozsahu kouření, konzumace alkoholu a užívání nelegálních drog mezi šestnáctiletými studenty, je Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD).
Cílem článku je na základě výsledků studie ESPAD podat přehled o situaci v oblasti užívání nelegálních drog mezi dospívajícími v České republice a popsat trendy sledované v ČR v posledních 20 letech. Nejčastěji užitou nelegální drogou mezi českými studenty byly v r. 2015 konopné látky (36,8 % studentů), následované LSD a jinými halucinogeny (3,8 %), halucinogenními houbami (3,3 %) a extází (2,7 %).
Dlouhodobé trendy naznačují, že mezi roky 1995 a 2003 byl sledován výrazný nárůst zkušeností studentů s užitím konopných látek (z 21,8 % na 43,6 %), mezi roky 2003 a 2007 se situace stabilizovala a od roku 2011 sledujeme pokles zkušeností s konopnými látkami. U ostatních nelegálních drog byl sledován pokles celoživotní prevalence již od roku 2003.
Současně se v posledních letech mění i dlouho pozorované vzorce v rozdílech mezi pohlavími, dochází k postupnému vyrovnávání v prevalenci zkušeností s drogami u chlapců a dívek. V evropském kontextu však i přes sledované pozitivní trendy zůstávají zkušenosti českých dospívajících s návykovými látkami nadprůměrné.
Pravidelný monitoring situace a trendů v oblasti užívání návykových látek mezi dospívajícími má velký význam pro nastavení protidrogové politiky v ČR a konkrétních opatřen í a aktivit v oblasti prevence.