Respirační epiteliální adenomatoidní hamartom (REAH) pat ří do skupiny benigních sinonazálních lézí; projevuje se jako izolovaná afekce v nosní dutině a vedlejších nosních dutinách či v souvislosti s chronickou rinosinusitidou s polypy, výskyt může být oboustranný. Autoři hodnotí data pacientů s REAH a uvádějí přehled literatury k dané problematice.
V období let 2013-2018 bylo na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové diagnostikováno šest pacientů s REAH ve věku 48-76 let (medián 61,5 let). Porucha čichu před zjištěním diagnózy byla zjištěna v pěti případech, taktéž nosní obstrukce a sekrece v pěti případech.
V izolované formě byl REAH zastižen jednou při zadním okraji septa, dvakrát v oblasti čichové rýhy (olfactory cleft). V souvislosti s chronickou rinosinusitidou s polypy byl REAH zjištěn dvakrát v olfactory cleft a jednou v etmoidech.
Pět pacientů bylo operováno metodou endonazální endoskopické chirurgie, čtyři pacienti v celkové a jeden pacient v lokální anestezii. Pět pacientů je sledováno bez výskytu recidivy REAH (období 5 měsíců - 5 let, medián 48 měsíců).
Jeden pacient operaci odmítl a není dále sledován. Respirační epiteliální adenomatoidní hamartom je benigní sinonazální léze.
Histologické vyšetření je zásadní k odlišení afekcí s jinou strategií léčby. Po kompletním chirurgickém odstranění je recidiva vzácná.