Cílem monografie je podat komplexní přehled aktuálních znalostí o anatomii, fyziologii, poruchách funkce sluchové trubice a onemocněních s ní spojených. Kniha je rozdělena do několika základních částí.
První č ást shrnuje základní klinicky důležité poznatky o vývoji, anatomii a fyziologii sluchové trubice. Druhá část je podrobně věnována současným možnostem jejího hodnocení.
Probrány jsou základní vyšetření, kterými lze funkci snadno vyšetřit v každodenní praxi, i experimentální metody. Třetí část pojednává o aktuálním rozdělení poruch sluchové trubice a jejich možných příčinách. Čtvrtá část je zaměřena na možnosti konzervativní i chirurgické léčby jednotlivých poruch sluchové trubice.
Zařazena je také, v české literatuře raritní, kapitola věnující se tomu, jak je možné funkci sluchové trubice ovlivnit rehabilitací. Pátá část pojednává o patologiích středouší, které mohou být způsobeny poruchou funkce sluchové trubice.
Tato problematika ovšem není vzhledem ke svému rozsahu probrána v celé své šíři. V případě zájmu o podrobnosti autoři odkazují čtenáře na další knihy z edice Medicína hlavy a krku. Šestá část je věnována důležitosti správné funkce sluchové trubice v podmínkách změny okolního tlaku.
Jedná se o prakticky zaměřenou část knihy, která se věnuje létání, potápění a pobytu v hyperbarické komoře. Rychle narůstající dostupnost letecké dopravy a popularita komerčního potápění autory vedla k zařazení kapitol, které jistě zaujmou i nelékařskou veřejnost.
V rámci diskuse o přípravě pacienta k hyperbarické oxygenoterapii autoři zařadili do této části také dosud málo diskutovanou problematiku funkce sluchové trubice při pobytu v hyperbarické komoře.