Výzkum provedený na materiálu jazykového korpusu potvrdil, že zastoupení krátkých tvarů pasivního participia v psaném jazyce v posledních 25 letech soustavně klesá ve všech typech zkoumaných pasivních konstrukcí. Prohlubují se stylové rozdíly a pasivní participium je čím dál více vnímáno jako forma knižní.
Dlouhé (adjektivní) tvary jsou v pasivních konstrukcích naopak stále častější. Současně však musíme konstatovat, že existují velké rozdíly mezi vývojem v jednotlivých typech pasivních konstrukcí a funkčních stylů.
V odborných textech zůstává postavení pasivního participia prakticky neměnné. K největší změně dochází v publicistice, jejíž jazyk se dynamicky vyvíjí, stále výrazněji se vzdaluje od odborného či administrativního stylu a absorbuje i jevy hovorového jazyka.
Dlouhé (adjektivní) tvary participia již v minulosti převládly v psaném jazyce v 1. os. sg. ženského rodu, v uplynulém desetiletí převážily nad krátkými tvary v 1. os. sg. mužského rodu životného a během pěti až deseti let patrně začnou převažovat v publicistických textech i ve 3. os. sg. mužského rodu u dokonavých sloves. To jen dokládá, o jak dynamický proces jde.
Ze zkoumaných typů pasivních konstrukcí se dlouhé adjektivní tvary prozatím výrazněji neprosazují pouze u nedokonavých sloves.