Skupinové psychoterapeutické a seberozvojové programy rozvíjející všímavost (angl. mindfulness) a soucit se sebou (angl. self-compassion) v posledních letech získávají stále větší popularitu. Lze ale všímavost rozvíjet i při individuální práci s klientem a bez využití meditace? Workshop nejprve seznámí účastníky s teorií studu a soucitu se sebou, která odhaluje 1) roli všímavosti a soucitu k sobě v udržování duševního zdraví a osobní pohody a 2) roli maladaptivního sebevztažného zpracovávání informací v etiologii mnoha duševních poruch.
A následně umožní účastníkům vyzkoušet si vybrané postupy rozvíjení všímavosti a soucitu k sobě, které lze využít při individuální práci s klientem. Pozornost budeme věnovat a) maladaptivním katastrofickým myšlenkovým smyčkám; b) hyper(sebe)kritickým myšlenkovým smyčkám a c) pocitům toxického studu (tzn. méněcennosti) a omnipotentní viny (viz zodpovědnost za pocity druhých).
Ukážeme si, že tyto fenomény lze díky všímavosti a soucitu k sobě transformovat a transcendovat, a díky korektivní emoční zkušenosti a rekonsolidaci paměti se lze i trvale zbavit jejich vlivu. Workshop představí postupy, které mohou být využity v jakéhokoli individuální psychoterapii.