Cílem tohoto článku je podat přehled nových poznatků o klinické anatomii a fyziologii musculus pterygoideus lateralis, včetně jejich významu v praxi stomatologa, maxilofaciáln ího chirurga i fyzioterapeuta. Je klíčovým svalem prakticky pro všechny pohyby mandibuly, kterých se přímo či nepřímo účastní.
Jeho horní hlava, jejíž úponové šlaše odpovídá discus articularis, se uplatňuje především při elevaci, retrakci a lateropulzi mandibuly, zatímco dolní hlava především při depresi, protrakci a mediopulzi mandibuly. Ze všech žvýkacích svalů obsahuje nejvíce červených svalových vláken, odolných vůči únavě a schopných udržovat diskokondylární komplex po velmi dlouhou dobu v určité, žádoucí či nežádoucí poloze.
Je svalem, který "nastavuje" mandibulu do centrálním nervovým systémem naprogramovaného postavení, ze kterého vychází a následně je provedena elevace mandibuly. Znalost klinické anatomie a fyziologie musculus pterygoideus lateralis je klíčová pro pochopení poruch temporomandibulárního komplexu, v jejichž etiopatogenezi je dnes jeho role neoddiskutovatelná.