Výuka oborov ě specializované češtiny pro cizince má u nás poměrně dlouhou tradici. Cíleně byla rozvíjena už od poloviny minulého století, kdy reagovala na tehdejší společenskou potřebu, jíž byla příprava cizinců, přicházejících nejčastěji ze zemí tzv. třetího světa, ke studiu, a to zejména studiu na vysokých školách.
Mezi nejběžnější patřilo studium medicíny nebo technických, popř. přírodovědných oborů. V devadesátých letech 20. století se naopak v souvislosti s demokratizací země a otevřením hranic začala bouřlivě rozvíjet výuka češtiny pro cizince zaměřená všeobecně.
Potřeba oborově specializované češtiny pro cizince ovšem nezmizela a je naopak velmi aktuálním tématem. Na českých vysokých školách v současnosti studuje více než čtyřicet tisíc cizinců, z nichž nezanedbatelné procento pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu.
Příspěvek přiblíží specifika výuky těchto studentů na vysoké škole se zaměřením na exaktní přírodní vědy (matematika, fyzika, chemie). Věnovat se budeme i výběru vhodných učebních textů a adaptaci reálného jazykového materiálu pro potřeby výuky.