Laboratorní vyšetření jsou nezbytnou součástí léčebně-preventivní péče. Slouží pro diagnostiku onemocněn í, posouzení tíže choroby a její prognózy, monitoraci průběhu choroby, zjištění a sledování komplikací, posouzení rizik, ale též pro screening vybraných chorob.
Klíčovým momentem je správná interpretace výsledků, zvláště pokud příčiny změn nejsou na první pohled zcela zřejmé či pokud do sebe nezapadá klinický stav a zobrazovací či laboratorní vyšetření. V práci se zaměřujeme na hodnocení výsledků, při kterých vycházíme ze základních předpokladů, že máme správný vzorek od správného pacienta, odběr proběhl standardním způsobem, byly vyloučeny preanalytické vlivy týkající se odběru a transportu materiálu a nedošlo ke kontaminaci materiálu.
Případné změny jsou způsobeny biochemickými změnami v organismu či jejich možným vlivem na laboratorní analýzy. Vždy bychom si ale měli klást otázku, zda se jedná o problém, či pouze polohu výsledku mimo referenční rozmezí danou inter-individuální variabilitou v populaci, tzn. zda je případná změna významná a zda má dopad na další postup.