Na euroregiony lze nahlížet jako na dosud poměrně mladé subjekty, ne zcela etablované v konkurenci dalších institucí/úrovní regionáln ího rozvoje. Míra jejich akceptace, resp. významu ve veřejné správě a každodenním životě je přitom značně proměnlivá.
Je pochopitelné, že české euroregiony se vzhledem k svému mládí řadí - ve (středo)evropském kontextu - zatím ke slabším článkům: regionům, blížícím se kandidátům integrace. Zde tedy je dostatečný prostor pro jejich "pozdvižení", do určité míry to ovšem naráží na obecně vlažný postoj české společnosti vůči unijním přístupům a filozofii.
Pro úroveň přeshraniční/euroregionální, kde euroregiony chápeme jako iniciátory přeshraniční spolupráce, se navrhuje aktivizovat Asociaci euroregionů ČR jako subjekt prosazující jednotný přístup a záměry v přeshraniční spolupráci jak vůči krajům, tak ústředním orgánům (např. paralela se Svazem měst a obcí ČR). Zároveň zatraktivnit členství v euroregionech nejen pro obce, ale i další subjekty podle tematického zaměření (hospodářské komory, instituce ochrany přírody apod.).