Tuková tkáň (TT) představuje orgán nezbytný pro optimální metabolické i imunologické funkce organismu. Zatímco interakce TT s hlavními metabolicky aktivními orgány byla a je předmětem intenzivního výzkumu, význam interakce TT s imunitním, resp. lymfatickým systémem teprve získává zaslouženou pozornost.
Vztah TT a lymfatického (imunitního) systému se zdá být evolučně konzervován a fyziologicky prospěšný: TT poskytuje substráty pro energeticky náročné imunitní procesy a moduluje funkce imunitních buněk prostřednictvím svých endokrinních produktů. Lymfatický systém zase zajišťuje transport řady cytokinů i metabolitů produkovaných TT do krve a má také zásadní vliv na dostupnost lipidových substrátů z potravy.
Patofyziologické změny funkce lymfatického systému pak vedou ke změnám v TT - k jejímu zánětu, fibróze a finálně i ke zvýšené akumulaci. Spouštěcím faktorem těchto změn je pravděpodobně dlouhodobá alterace mikroprostředí reflektující stagnaci intersticiální tekutiny, resp. únik lymfy, přičemž obě tekutiny jsou obohaceny o množství cytokinů a dalších signalizačních molekul produkovaných aktivovanými imunitními buňkami.
Tento souhrnný článek má za cíl předložit dosavadní znalosti o tom, jak je TT ovlivňována mikroprostředím, jehož vlastnosti úzce souvisí s funkcí lymfatického systému, ale i předkládat nové hypotézy, jak by mohly fyziologické rozdíly v lymfodrenáži ovlivňovat místně specifickou akumulaci TT.