Lymfatický oběh je na rozdíl od krevního oběhu málo známý i lékařské veřejnosti. Méně dramatick á cirkulace lymfy není tak známá, protože její přerušení nemá ihned nebezpečné následky, přesto je fyziologicky nutná.
Lymfatická tkáň je životně důležitá pro lidský imunitní systém. Speciální lymfatické kapiláry, zvané lakteály, absorbují tuky a v tucích rozpustné vitaminy z tenkého střeva.
Lymfa v lakteálech má mléčný vzhled a pro vysoký obsah tuků se nazývá chylus. Lymfedémem trpí na světě asi 140 milionů lidí.
Lymfedém by neměl být zaměňován s otoky plynoucími z žilní a srdeční nedostatečnosti. Lymfatický systém se skládá z tekutiny (lymfy), cév, jež transportují lymfu do orgánů, které se skládají z lymfoidní tkáně a lymfatických uzlin.
Ochranu endotelu lymfatických kapilár tvoří tlustá vrstva glykokalyxu, zejména v trávicím systému. To je slizovitý povrch tvořený bakteriemi, glykoproteiny a jinými proteoglykany chránícími povrch buněk před mechanickým a chemickým poškozením.
Glykokalyx je odolný vůči antibiotikům a obranným mechanismům organismu. Glykokalyx snižuje oxidační stres, zvyšuje aktivitu superoxiddismutázy (SOD), tím snižuje hladiny superoxidu, který se váže s NO na peroxynitrit.
Lymfatický systém je jedním z hlavních faktorů pro absorpci tuků z GIT. Ve všech lymfatických kanálcích existují chlopně, takže každý segment lymfatických cév se kontrahuje v přítomnosti tekutiny jako separátní pumpa.
Cvičením může vzrůst průtok lymfy 10-30krát. Zvýšený průtok lymfy je bezpečnostní faktor proti edému.