Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je časté respirační onemocnění charakterizované progresivní obstrukcí dýchacích cest a akcelerovaným poklesem plicních funkcí. Rozhodující pro léčbu je včasná a správná diagnostika.
V léčbě CHOPN se uplatňují farmakologické i nefarmakologické postupy, pilířem farmakoterapie je přitom především inhalační bronchodilatační léčba. U pacientů s častými exacerbacemi (kategorie GOLD D) a u nemocných s překryvem CHOPN a astmatu (tzv.
ACO) jsou indikovány navíc inhalační kortikosteroidy (IKS). Většině případů vzniku CHOPN lze zabránit snížením expozice rizikovým faktorům.
Jde hlavně o nekouření cigaret a zlepšení kvality vnitřního a vnějšího ovzduší. Zatímco léčba dnes dokáže zpomalit zhoršování nemoci, vyléčení zatím není možné.
U pokročilé CHOPN je indikován dlouhodobě kyslík nebo plicní transplantace. Někdy zbývá již jen symptomatická terapie terminálního stadia CHOPN.
Dnes se klade hlavní důraz na individualizaci terapie s ohledem na konkrétní fenotyp pacienta, přítomnost exacerbací a komorbidit.