Chirurgická léčba hallux rigidus s nástupem perkutánních miniinvazivních technik získala prostor ke zlepšení výsledků této operativy v porovnání s klasickými otevřenými technikami. V důsledku tohoto trendu jsme tedy na našem pracovišti začali provádět miniinvazivní operace nohy.
V rámci prvních zkušeností jsme zhodnotili soubor pacientů po záchovných výkonech při hallux rigidus. Materiál a metoda: U 24 pacientů operovaných s onemocněním hallux rigidus od 1. do 3. stadia dle Couglina a Shurnase jsme hodnotili dva skórovací systémy AOFAS Hallux metatarsophalangeal-interphalangeal score a VAS skóre.
Intervaly mezi jednotlivými kontrolami byli šest týdnů, tři měsíce a šest měsíců od operace. Jako záchovný výkon byla prováděna cheilektomie samostatná či doplněna Mobergovou dorzální zavírací osteotomií proximální falangy.
Oba výkony byly provedeny miniinvazivně perkutánně pod skiagrafickou kontrolou. Pacienti s izolovaným osteofytem bez známek artrózy na RTG s omezenou hybností, tj.: stupeň 1. a 2., byli indikováni jen k cheilektomii.
Zatímco palce s těžším postižením 2. a 3. stupně se ošetřili zmíněnou přídatnou dekompresní zavírací osteotomií proximální falangy. Výsledky: Nejlepší výsledek v horizontu šesti měsíců od operace dle AOFAS a VAS měla podskupina pacientů klasifikovaných do 2. stupně postižení a s následně provedenou cheilektomií i Mobergovou osteotomií.
Jeden pacient musel podstoupit revizní operaci - artrodézu prvního metatarzofalangeálního kloubu, při rychlé progresi artrotických změn během pěti měsíců od operace. V celé skupině jsme nezpozorovali ž ádné ranné komplikace s prodlouženým hojením rány či infekcí.
Diskuze: Ve srovnání se soudobou literaturou se potvrdil dobrý výsledek provedené perkutánní cheilektomie indikované pro odstranění izolovaného dorzálního osteofytu prvního metatarzu. Což můžeme potvrdit i při perkutánní technice této operace.
Při větším postižení doporučujeme připojit dekompresní osteotomii. Dekomprese artroticky změněného kloubu může být provedena více způsoby - osteotomií na základním článku či metatarzu nebo zkrácením metatarsu při TMT artrodéze dle Lapiduse.