TStatus epilepticus je definován jako přetrvávající nebo opakující se epileptický záchvat v důsledku selhání mechanizmů jeho ukončení. U tonicko-klonických záchvatů byl nov ě přijat konsenzus, že již po 5 minutách je hodnocený jako epileptický tatus a že dlouhodobé následky lze očekávat, pokud aktivita trvá déle než 30 minut.
Rozvoj epileptického záchvatu lze očekávat až u 3 % pacientů s úrazem hlavy. Pokud dojde k rozvoji epileptického statusu, je pozorována motralita až 25 %.
Základem léčby je zajištění průchodnosti dýchacích cest, ventilace a stabilizace krevního oběhu. Lékovou terapii zahajujeme aplikací benzodiazepinů, lékem druhé volby jsou fenytoin, kyselina valproová nebo levetiracetam.
Při refrakterním epileptickém statusu se z anestetik používá propofol, následně při nedostatečném efektu kontinuálně fenobarbital. Nutné je vždy cílené laboratorní vyšetření, po úrazu také CT mozku, vhodná je monitorace EEG.
V kazuistice představujeme pacientku s rozvojem status epilepticus na urgentním příjmu s odstupem tří hodin od tupého traumatu lebky v domácím prostředí bez prokázané ztráty vědomí ihned po úrazu. Po podání diazepamu a levetiracetamu došlo k úpravě stavu po 25 minutách epileptického tatusu a tím k zamezení progresi do refrakterního status epilepticus.