Psoriáza je chronická zánětlivá choroba, která byla dlouho pokládána pouze za onemocnění kůže. V posledních desetiletích byl však prokázán zásadní vliv chronick ého zánětu při psoriáze na ostatní orgánové soustavy.
Zvýšená aterogeneze přispívá k výrazně vyššímu riziku rozvoje závažných kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Zánětlivé změny taktéž zvyšují riziko vzniku metabolických onemocnění, jako je diabetes, obezita, dyslipidemie či nealkoholická steatohepatitida.
Ovlivněny jsou však i další orgánové soustavy včetně urogenitálního a centrálního nervového systému. Všechny tyto komorbidity mohou mít signifikantní vliv nejen na kvalitu života s lupénkou, ale také na délku pacientova života.
Léčba komorbidit navíc představuje další výrazné náklady na péči, které zatěžují zdravotní systém. V současnosti je tak v rámci péče o pacienty s psoriázou nutné předcházet uvedeným komorbiditám a případně je léčit, nezaměřovat se pouze na kožní projevy onemocnění.