Vrozená srdeční vada je nejčastější vrozenou vadou vedoucí k úmrtí v dětském v ěku. Její prevalence se udává mezi 4-13 na 1 000 živě narozených dětí.
Strukturální vady srdce jsou nejčastěji nerozpoznanou vrozenou vadou v prenatálním screeningu vůbec. Správná prenatální detekce může zlepšit prognózu řady vrozených srdečních vad.
Program prenatální kardiologie má i významné ekonomické dopady, ať již v důsledku ukončování těhotenství s komplexně postiženými plody, nebo pro výrazně nižší výskyt komplikací u pacientů s včas diagnostikovaným onemocněním a včas léčených.5 Screeningový program založený na multidisciplinární spolupráci nyní existuje ve většině rozvinutých zemí a dále se rozvíjí. Z doporučení ISUOG (International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology) pro ultrazvukové vyšetření plodu vyplývá, že k efektivnosti takového systému výrazně napomáhá nízký práh při doporučení k echokardiografickému vyšetření u specialisty na prenatální kardiologii.
Obdobný doporučující přístup zastává i AIUM (American Institute of Ultrasound in Medicine), AEPC (Association for European Paediatric and Congenital Cardiology)9 a American Heart Association.