Matematická gramotnost je schopnost jedince účelně a efektivně využívat matematické poznatky při řešení reálných problémů. Tato schopnost je důležitá pro žáky chemie, a to nejen s ohledem na chemické výpočty.
Mezi dalš ími problémy chemie, kde je nutné využívat matematickou gramotnost, patří určování tvarů molekul, interpretace statistických dat, popis funkčních závislostí apod. Rozvinutost matematické gramotnost podmiňuje úspěšnost řešení některých chemických úloh.
Radiokarbonová metoda používaná v archeologii je příkladem chemické úlohy, u které žáci dokáží pochopit chemickou podstatu problému, avšak problematická je samotná realizace výpočtu stáří objektu s ohledem na nutnost umět správně řešit a užít exponenciální rovnice. Obdobně žáci obvykle přijímají údaje o velikosti vazebných úhlů jako prostý fakt, aniž by byli vedeni k tomu, aby si tyto hodnoty odvodili.
V rámci výzkumu byl prozatím sestaven koncept didaktického testování, které má ověřit úroveň matematické gramotnosti u žáků 4. ročníků gymnázií. Prozatím bylo realizováno pilotní testování.