Charles Explorer logo
🇨🇿

Africké peníze v srdci Evropy

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2019

Abstrakt

Bitcoin je nová digitální technologie směny, která do západní společnosti znovu přináší monetární pluralismus. Bitcoin je navržen tak, aby umožňoval svým uživatelům vyhnout se centrální kontrole třetích stran - jako jsou například národní stát a centrální banky - nad ekonomickou směnou a jako takový je poměrně rezistentní vůči státní institucionalizaci.

To staví Bitcoin do ambivalentní pozice, která hraje zásadní roli při jeho praktickém využití; například někdy je Bitcoin užíván jako měna, jindy jako komodita; někdy jsou ceny za zboží, či služby zakoupené za Bitcoin počítány ve státních penězích, jindy v Bitcoinech. Tyto příklady "monetárního anarchismu" silně rezonují s monetárními praktikami populárních ekonomik západní Afriky, jak jsou popsány antropoložkou Jane Guyer v její knize Marginal Gains.

Guyer analyzuje asymetrické monetární konverze, kde se status peněžních objektů proměňuje za účelem maximalizace zisku jedné ze směňujících stran. Tento text se zakládá na etnografickém pozorování dvou Bitcoinových komunit a argumentuje, že Bitcoin umožňuje podobný druh konverzí, jako popisuje Guyer.

Tyto strategie umožňují některým členům Bitcoinových komunit vyrovnávat se s vysokou volatilitou ceny Bitcoinu, zatímco se snaží plně přijmout ambivalentní charakter Bitcoinu a využít "monetární anarchismus" jako zdroj své vlastní kvality. V závěru tento text diskutuje proces, který Achille Mbembe nazývá "Becoming Black of the World" a jeho vztah k vzájemně provázenému vývoji pozdního kapitalismu a digitalizace s důrazem na možnost analyzovat nově vznikající digitální ekonomiky skrze populární ekonomické praktiky z tzv. okraje modernity.